نمای سنگی

3

نمای سنگی

در نماهای سنگی از انواع سنگ ها مانند سنگ مرمر،تراورتن و یا انواع سنگ قیچی استفاده می کنند.سطح بعضی از سنگ ها ناصاف بوده که از این سنگ ها در محل‌هایی که از لحاظ معماری احتیاج به قدری خشونت در سطح نمای ساختمان می‌باشد استفده می کنند.
در سطح بعضی از سنگ‌های نما خلل و فرجی وجود دارد که این سوراخ‌ها برای نصب بسیار مناسب هستند زیرا ملات ماسه سیمان پشت سنگ به داخل این سوراخ‌ها نفوذ نموده و مانع جدا شدن آن از نما می‌گردد از جمله این سنگ‌ها می‌توان انواع سنگ‌های تراورتن را نام برد. بعضی از سنگ‌ها مثل سنگ‌های مرمر و یا مرمریت و یا انواع سنگ‌های چینی دارای سطحی صیقلی بوده و با توجه به اینکه سنگ خاصیت مکندگی چندانی ندارد بخوبی به نمای ساختمان نمی‌چسبد و ممکن است بعد از مدتی از نمای ساختمان جدا شود برای جلوگیری از این کار باید از پشت آنها را به وسیله میله‌های مخصوصی که به آن اصطلاحا اسکوپ می‌گویند به دیوار محکم نمود. اسکوپ انواع مختلف دارد.
یکی از پوشش‌های مناسب در ساختمان که استفاده ازآن روز به روز بیشتر می‌شود، سنگ است لذا متخصصین امر ساخت وساز دلایل مناسب بودن سنگ را در نمای ساختمان در چند مورد خلاصه کرده‌اند که عبارتند از:
۱- عدم تغییر رنگ و جذب گرد و غبار
۲- مقاومت در برابر رطوبت
۳- تنوع در رنگ و جنس
۴- قابلیت ترمیم آسان
۵- عایق حرارت و بی‌نیاز از زیر سازی
۶- قابلیت اجرا بر روی کلیه سطوح
۷- اجرای سریع و آسان و تمیز
۸-انعطاف‌پذیری و قابلیت فرم پذیری مناسب بر روی کلیه سطوح
۹-ایده ال برای دکوراسیون نمای داخل و خارج ساختمان‌ها، مغازه‌ها، کافی شاپ‌ها و رستوران‌ها.
۱۰-فراوانی و در دسترس بودن
۱۱- امکان به وجود آوردن شکل‌های مورد نظر (دستی و ماشینی)
۱۲-عمر زیاد (در صورت استفاده مناسب)
۱۳-هزینه حفظ و نگهداری نسبتاً کم آن
انتخاب ابعاد و جنس سنگ، بستگی به محل استفاده آن دارد. سنگ‌هایی که در نمای خارجی مصرف می‌شود باید در مقابل عوامل جوی مانند تابش خورشید، باران، گازهای موجود در هوا و … مقاوم باشند. در نما سازی از نوع سنگ ممکن است فقط از یک نوع سنگ استفاده شود ویا آنکه از چندین سنگ متنوع استفاده شود. با یک طراحی خوب و هماهنگ کردن سنگ‌ها یا یکدیگر می‌توان نماهای سنگی بسیار زیبایی در ساختمان به وجود آورد. همچنین همواره باید به این مطلب توجه کرد که استفاده از سنگ‌های پر دوام و با مقاومت بالا در برابر یخ زدگی و شرایط نا مساعد جوی و محیطی (نور خورشید، آب و رطوبت) با بافت و شکل مطلوب، بدون ترک خوردگی و خلل و فرج وصرفه اقتصادی را نباید از یاد برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *